Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/latam.com.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

Weekend w Dreźnie

Korzystając z dobrodziejstwa licznych tanich linii lotniczych należy skorzystać z zaproszenia do Drezna. Na krótko, dwa dni, naprawdę warto.

Czwarte miasto Niemiec liczy nieco ponad 500.000 mieszkańców. Malowniczo położone nad rzeką bywa nazywane “Florencją nad Łabą”. Drezno to miasto kultury, wybitnej urbanistyki i miejsc w których sztuka jest dominantą.

Najważniejszym zabytkiem miasta jest Zwinger – rezydencja króla Augusta Mocnego. Wewnątrz znajdują się galerie którym należałoby poświęcić dwa dni. Jeżeli nie dysponujemy takim czasem warto udać się od razu do Gemäldegalerie Alte Meister (Galerii Starych Mistrzów). Na trzech piętrach ulokowano najwybitniejsze dzieła włoskiego renesansu, obrazy XVII i XVIII wieczne, tryptyki, ikony, ołtarze, ryciny – w tym przedwojennej Warszawy, dzięki którym udało się w znacznym stopniu zrekonstruować zniszczone miasto. Zwinger słynie z jednej z największych na świecie kolekcji porcelany o różnym przeznaczeniu – od zastaw stołowych po figury.

Będąc w Dreźnie warto kilka godzin przeznaczyć na spacer po Altstadt, czyli Starym Mieście.

Widoczny na każdym kroku jest kontrast pomiędzy starymi kamienicami o skromnych rozmiarach, a monumentalnymi zabudowaniami kościołów i placów.

Atmosfera artystycznego absurdu panuje po drugiej stronie rzeki. W Neustadt, gdzie rozciąga się nowsza część miasta. Dzielnica słynie z restauracji, pubów i wszelakich lokali o zróżnicowanych cenach i ofercie.

Nie można przeoczyć Pasażu Sztuki, Placu i Kościoła Marcina Lutra czy Starego Cmentarza Żydowskiego. Na ceniących dobre smaki czeka Pfunds Molkerei – sklep z tysiącami gatunków sera.

Drezno to prócz sztuk zabytków architektury muzyka i scena. W najsłynniejszym teatrze Semperoper na Placu Teatralnym wystawia się opery, spektakle i balet. Ceny biletów sięgają nawet kilkuset euro.

Po dawce kultury warto przespacerować się tarasami Uffera na Elbą, miejsce jest wyjątkowo urokliwe podczas letnich wieczorów. Możemy również skorzystać z alternatywnego środka zwiedzania jakim jest piętrowy autobus. Do wyboru mamy kilka tras dostosowanych do upodobań turystów.

Ciekawostką na skalę światową jest Deutsches Hygiene-Museum. Muzeum Higieny zostało założone w 1912 roku z inicjatywy Karla Lingnera. Jest uniwersalnym muzeum o człowieku, z biologicznego, socjologicznego, kulturalnego i historycznego aspektu. Przy pomocy wszelkich dostępnych technik pokazano zagadnienie ludzkiej anatomii. Do tej pory największą atrakcją wystawy jest “Szklany Człowiek”. Przeszklony model ludzki z podświetlonymi wewnątrz narządami. Kluczem do sukcesu sa prezentacje multimedialne. Okazją do odwiedzenia miasta może być organizowany w pierwszy majowy weekend, Festiwal Jazzowy Dixiland.

Obiegowa opinia o Dreźnie nie jest zgodna z prawdą. Nie jest miastem emerytów i starych budowli. Jest młode duchem, różnorodne, a co najważniejsze jest tak blisko Polski. Tanie linie lotnicze zabiorą nas w podróż do stolicy Saksonii za kilkadziesiąt złotych i w zaledwie godzinę.

Odpowiedz

Spam protection by WP Captcha-Free