Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/latam.com.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

Stolica Macedonii

Dzieje Skopje sięgają czasów antycznych. Stolica Macedonii jest miejscem, gdzie panowali Rzymianie, Cesarze Bizancjum, Bułgarzy i Turcy. Miasto było świadkiem katastrofalnego trzęsienia ziemi w 1963 roku, a w 1910 przyszła w nim na świat Matka Teresa z Kalkuty. Zachowało wiele antycznych obiektów, nieraz unikatowych w skali światowej.

Macedonia

Przelot z Polski gwarantują linie lotnicze Malev, Czech Airlines, Austrian Airlines, PLL LOT oraz Lufthansa.

Spacer po mieście warto rozpocząć od Čaršiji. To bardzo stara dzielnica, o oryginalnie zachowanym założeniu urbanistycznym. Jest wyjatkowa na skalę europejską – w tureckim klimacie nadal panuje ożywiony handel, na kramach mozna znaleźć cuda rękodzielnicze, drobiazgi i lokalne przysmaki.

Wśród zabytków architektury sakralnej szczególne miejsce zajmuje cerkiew św. Pantelejmona. Powstała w XII wieku w stylu bizantyńskim z polecenia wnuka cesarza Aleksego I Komnena. We wnętrzu najcenniejszy jest murowany ikonostas oraz freski pokrywające sciany i sklepienie. Wizerunek kościoła został uwieczniony na jednym ze współczesnych macedońskich banknotów.

Najważniejszą świątynią islamską w mieście jest meczet Mustafa Paszy z 1492 roku. Atrakcją turystyczną jest możliwość wspięcia się po 120. schodach na szczyt jednego z minaretów skąd pięknie prezentuje się panorama miasta.

W Skopje znajdują się największe na całych Bałkanach łaźnie tureckie. Wzniesiono je w 1466 roku dzięki inicjatywie wezyra Daud Paszy. Początkowo funkcjonowały jako harem, lecz szybko zmieniono ich funkcję na publiczne łaźnie. Obecnie w 6. salach znajduje się Miejska Galeria Sztuki.

Ilekroć na świecie mówi się o Matce Teresie z Kalkuty nie sposób wspomnieć miejsca, gdzie się urodziła. Najbardziej znana obywatelka Skopje posiada swój pomnik w miejscu kościoła w którym przyjmowała sakramenty. W pobliżu znalazł się poświęcony jej osobie nowoczesny obiekt o częściowym charaktere sakralnym – centrum Matki Teresy. Zostało otwarte w 2009 roku i cieszy się wielką popularnością wśród turystów.

Starą oraz nową część miasta spina kamienny most. Powstał w XV wieku, zajmuje miejsce w herbie miasta, jest jego wizytówką i symbolem. 12 półkolistych łuków o rozpiętości około 215 metrów i szerokości 6 metrów trwa odporne na czas.

Aby obejrzeć najstarszą część Skopje należy udać się do fortecy Kale. Warownia istnieje od VI wieku. Powstała z gruzów miasta po trzęsieniu ziemi o czym świadczą łacińskie inskrypcje na kamiennych blokach. Umocnienie przeszła w X i XI wieku, a gruntowne badania archeologiczne z lat 2006-2007 ujawniły interesujące fakty z jej przeszłości.

W okolicach Skopje znajdziemy wiele antycznych pozostałości – ruiny miasta Scupi oraz wspaniały akwedukt, który nadal dostarcza do miasta wodę. Pradawna osada Scupi wyludniła się około 518 roku, kiedy region nawiedziło katastrofalne trzęsienie ziemi. Do czasów obecnych przetrwała bazylika, teatr oraz niedawno odkryty posąg bogini Wenus.

Warto docenić i odwiedzić nieodkryte Skopje czym prędzej!

 

Macedonia

Odpowiedz

Spam protection by WP Captcha-Free