Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/latam.com.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

Port lotniczy im. Chopina w Warszawie wprowadza system zniżek na opłaty lotniskowe

Port lotniczy im. Chopina w WarszawiePo wielu negocjacjach lotnisko Chopina w Warszawie zdecydowało się obniżyć opłaty dla linii lotniczych operujących ze stolicy. Wprowadzone zniżki sięgają nawet 99 procent dotychczasowych stawek. Taka sytuacja sprawia, że warszawski port lotniczy pod względem wysokości opłat lotniskowych uplasował się w gronie najtańszych lotnisk w Europie Środkowej.

Cennik opłat lotniskowych został już zatwierdzony przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, pierwszy raz koszty w nowych stawkach opłacone zostały 15 grudnia ubiegłego roku. Na czym polegają zmiany? Główne opłaty pozostały w dotychczasowych cenach zatwierdzonych w 2009 roku. Dla przewoźników, którzy zdecydują się uruchomić nowe trasy z Warszawy opracowany atrakcyjny program rabatowy. Podobnie sytuacja wygląda kiedy linie lotnicze będą chciały zwiększyć częstotliwość na obecnie obsługiwanych trasach.

Zniżki obejmują między innymi:

  1. 85 % zniżki od opłaty za lądowanie dla nowej trasy europejskiej w pierwszym roku i 75 % w drugim roku.
  2. 99 % od opłat za lądowanie w przypadku uruchomienia nowych tras pozaeuropejskich.
  3. Objęcie zniżką pasażera tranzytowego (transfer) wszystkich pasażerów tranzytowych, tj. 25 % w roku 2013 i 50 % w latach 2014 i 2015.
  4. 40 % zniżki z tytułu wzrostu częstotliwości operacji na dotychczasowych połączeniach.
  5. 25 % zniżki z tytułu wzrostu liczby operacji w ruchu „all cargo”.
  6. 50 % zniżki za uruchomienie nowej trasy pozaeuropejskiej w ruchu „all cargo” w ciągu pierwszych dwóch lat i 25 % w trzecim roku.
  7. 179 złotych za zabezpieczenia tankowania statku powietrznego.
  8. 200 PLN za godzinę, za każdego wartownika za dodatkową ochronę statku powietrznego.
  9. 15 % od opłaty pasażerskiej w ruchu krajowym.
  10. 50 % zniżki na opłatę za lądowanie dużych statków powietrznych za każdą tonę powyżej 100 ton MTOW.

Port lotniczy im. Chopina w Warszawie od czterech lat nie podniósł stawek opłat lotniskowych. Po tym jak uruchomiono lotnisko w Modlinie, dwie największe tanie linie lotnicze (Ryanair i Wizz Air) operujące ze stolicy uciekły pod Warszawę właśnie ze względu na wysokość opłat. Teraz kiedy lotnisko zostało tymczasowo zamknięte i przewoźnicy byli zmuszeni wrócić do Warszawy, lotnisko jak widać chce ich zatrzymać oferując spore zniżki.

Wizz Air ogłosił, że zostaje w Warszawie do 31 marca, kiedy port lotniczy w Modlinie ponownie zacznie działać będzie miał spory orzech do zgryzienia, które lotnisko wybrać.

Oferując bardziej atrakcyjny systemu zniżek Okęcie realizuje oczekiwania zarówno tanich linii lotniczych, jak i innych przewoźników, którzy ze względu na ceny nie decydowali się na operacje z i do Warszawy. Od dłuższego czasu lotnisko dostawało sygnały zwrotne, że taka polityka bardzo im odpowiada. Lotnisko Chopina po zniżkach oferuje najniższe stawki opłat lotniskowych spośród wszystkich lotnisk w stolicach regionu Europy Środkowej. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej warszawskiego portu.

Odpowiedz

Spam protection by WP Captcha-Free