Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/latam.com.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

Maine – Stan Sosny

W północno-wschodniej części USA leży stan Maine. Od południowego zachodu graniczy z New Hampshire, północny wschód to sąsiedztwo kanadyjskiej prowincji Quebec oraz Nowy Brunszwik na wschodzie. Tereny Maine są w większości obszarami wyżynno-górskimi, jedynie terytoria nadmorskie są nizinne. Niedyś ziemie były zamieszkiwane przez rdzenne plemiona Indian: Penoboscot oraz Passamaquoaddy, które należały do grupy algonkińskiej.

Historia stanu Maine jest o wiele dłuższa niż pozostałych. Pierwsze grupki Wikingów docierają na te tereny już w X i XI wieku, a kontakt kolonizatorów europejskich wyznacza rok 1498, kiedy John Cabot wraz z synem dociera do wybrzeży. W XVII wieku ropoczyna się osadnictwo francuskie i angielskie. Pierwsza stała kolonia powstake w 1623 roku. Od 1820 roku Maine jest częścią Unii jako 23. stan. Ciekawostką w historii Maine jest wprowadzenie w 1851 roku zakazu produkcji alkoholu. Zniesiono go dopiero w 1934 roku.

Klimat stanu jest dosyć surowy. Wzdłuż wybrzeża morskiego jest to typ umiarkowany. W głębi lądu panuje surowa zima. Roślinność to przede wszystkim choina kanadyjska, świerki, jodły, buki, dęby i klony.

Największymi miastami są: Portland - stolica, Lewiston i Bangor. Stolica była w wyniku pożarów i klęsk żywiołowych wielokrotnie odbudowywana. Do rozwoju miasta przyczyniło się powstanie Maine College of Art. Zjeżdżali do niego studenci z całego kraju, co wpływało na dynamike rozwoju miasta. Niedaleko znajduje się lotnisko umożliwiające połączenia z terenem USA. Linie lotnicze w Portland to: Air Canada, Air Tran, Continental Airlines, Delta, Jet Blue, United oraz US Airways.

W stanie Maine do miejsc wartych odwiedzenia należą Park Narodowy Akadia. Jest jedynym parkiem narodowym i znajduje się na Wyspie Mount Desert. Zajmuje spory obszar blisko 200 km2

i jest znany z dzikiej przyrody, pieknego wybrzeża oraz latarni morskich – aż pięć z nich powstało jeszcze w XIX wieku. Obserwatorium w Portland powstało w 1807 roku i jest najstarszą działająca wieżą na terenie USA. Wykorzystuje dwie metody sygnalizacyjne: światło i flagi sygnalizacyjne, co pozwalało trafić statkom do portu.

W znajdującym się w stanie Maine mieście Kennebunkport najbardziej znanymi gośćmi są członkowie prezydenckiej rodziny Bush – są właścicielami posiadłości.

Odpowiedz

Spam protection by WP Captcha-Free