Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/latam.com.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

Anulowanie biletu lotniczego, jak i kiedy?

bilet lotniczyŻyjemy w szybko funkcjonującym świecie. Wszystko co dzieje się wokół nas nie zwalnia tempa dlatego i my staramy się dotrzymać kroku uciekającej rzeczywistości. Linie lotnicze kuszą nas swoimi promocjami typu first minute, a my, aby zaoszczędzić kilka groszy ulegamy im bez problemu. Co jednak gdy nasz lot nie był do końca przemyślany lub gdy wypadło nam coś pilnego i musimy zrezygnować z wycieczki? Jak odzyskać wydane pieniądze? Jak w ogóle anulować bilet lotniczy?

Warunki rezygnacji w każdych liniach lotniczych są różne. W zależności od tego kiedy i z jakiego powodu anulujemy bilet, nasze koszty będą inne. Jednakże jeżeli chcemy odzyskać wydane pieniądze to nie obejdzie się bez polisy ubezpieczeniowej. Firmy oferują ubezpieczenie turystyczne, musimy jednak pamiętać, że zwrot jaki otrzymamy to maksymalnie kwota czterech tysięcy złotych. Niektóre linie lotnicze mogą wyrazić zgodę na zwrot wniesionej kwoty przed zrealizowaniem podróży- kwota wpłacona jest jednak wtedy niska, a alternatywą dla linii jest najczęściej przesunięcie naszego lotu na inny termin.

Oficjalnie każdy pasażer może zrezygnować z podróży do 14 dni od daty wylotu. Powinniśmy otrzymać wówczas zwrot ceny całkowitej pomniejszonej o opłaty związane z anulowaniem rezerwacji. Jeżeli nie zrobimy tego w wyżej wymienionym okresie to nasz zwrot automatycznie zmniejszy się zarówno o anulowanie rezerwacji jak i szereg innych czynności takich jak: opłaty za usługi czy niewykorzystane miejsce w samolocie.

Liniami lotniczymi, które na przykład nie mają możliwości anulowania bilety w trybie online jest przewoźnik Wizz Air. Aby odwołać lot trzeba skontaktować się z telecentrum i tam dokonać wszystkich formalności.

Istnieje jeszcze opcja „no-show”, która również może być problematyczna dla pasażerów. Polega ona na tym iż jeśli wykupiliśmy bilety w obie strony na przykład z Polski do Londynu, i z Londynu do Polski, to jeżeli nie stawimy się na pierwszy lot nasz drugi bilet automatycznie zostaje anulowany. Ponosimy wówczas straty za pierwszy lot- nie przysługuje nam rekompensata. Drugi bilet zostaje ponownie wyceniany i jego wartość powiększa się, staje się on znacznie droższy. Warto pomyśleć wcześniej i kupić dwa niezależne bilety aby opłaty nie były naliczane względem siebie.

Odpowiedz

Spam protection by WP Captcha-Free